Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

Już we wrześniu zapraszamy na Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS. Jest to cykl wydarzeń w całej Polsce, podczas których zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty, a udział w nich jest bezpłatny.

Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie z myślą o tych osobach Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Grafika ilustracyjna

W ramach tej akcji na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce odbędą się wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas spotkań uczestnicy, ich bliscy oraz opiekunowie będą mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia. Eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.

Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz.

Partnerami akcji są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Udział w wydarzeniach mogą wziąć wszyscy, którzy są zainteresowani wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny.

Sprawdź, co się będzie działo w Twojej okolicy. Szczegółowe informacje oraz tegoroczne wydanie publikacji „Informator dla osób z niepełnosprawnością 2022” dostępne są na podstronie poświęconej akcji.

Do pobrania: Cykl dyżurów telefonicznych w związku z Dniem Osób z Niepełnosprawnością w ZUS

Zapraszamy na bezpłatne webinarium – świadczenia dla osób z niepełnosprawnością

Temat: Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy: renta socjalna, renta z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS.

Termin: środa, 21 września 2022 r., godz. 10:00–12:00

Spotkanie odbędzie się na platformie Cisco Webex Link do szkolenia: zostanie przesłany w dniu spotkania na adres mailowy wskazany w zgłoszeniu udziału – zgłoszenia na webinar: aneta.kokosza@zus.pl

Podczas szkolenia/spotkania specjalista ZUS opowie m.in. o zasadach przyznawania świadczeń, kto może skorzystać z rehabilitacji i inne.

Serdecznie zapraszamy

Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS
Skip to content