Prosimy mieszkańców, aby nie podpisywali żadnych umów z wykonawcami do czasu uruchomienia nowej odsłony programu „Czyste Powietrze”, czyli do 31 marca 2025 roku.
Z końcem marca wejdzie w życie zmodernizowana wersja programu „Czyste powietrze”. Jak zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zmiany mają sprawić, że wsparcie będzie trafiać do rzeczywiście najbardziej potrzebujących. Nowe zasady mają również ograniczyć nieprawidłowości, które dotychczas były wykorzystywane przez nieuczciwych wykonawców i beneficjentów. Jednocześnie informujemy, że Wójt Gminy Goworowo podpisał porozumienie z WFOŚiGW na dalsze prowadzenie punktu oraz podpisze porozumienie dotyczące operatora i w punkcie konsultacyjno-informacyjnym Gminy Goworowo, będzie wyznaczona osoba do tej roli, która przeprowadzi beneficjenta przez cały okres inwestycji (pomoże znaleźć wykonawcę, zakres prac), będziecie mieli państwo możliwość przeprowadzenia modernizacji budynku przy wsparciu osoby do tego wyznaczonej.
W związku z powyższym prosimy wstrzymać się z podjęciem decyzji o wyborze wykonawcy, do czasu startu programu co uchroni państwa przed nierzetelnym wykonawcą oraz dodatkowymi kosztami (np. kary umowne czy zwrot otrzymanej dotacji).
Zapraszamy osoby zainteresowane programem do Puntu Konsultacyjno-Informacyjnego programu „Czyste powietrze”, ul. Dulczewskiego 1A, 07-440 Goworowo pokój nr 6 w celu uzyskania informacji oraz wsparcia – „przeprowadzimy państwa za rękę przez całą inwestycję”, wyjaśnimy zawiłości i niejasności.
Co zmieni się w „Czystym powietrzu”?
Nowa odsłona programu wprowadza szereg mechanizmów zapobiegających nadużyciom:
- wypłata zaliczek wyłącznie na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
- bardziej rygorystyczne warunki przyznawania najwyższego poziomu dofinansowania,
- konieczność wykazania własności nieruchomości przez określony czas przed złożeniem wniosku,
- wprowadzenie minimalnego standardu energetycznego dla budynków objętych wsparciem,
- zwiększona liczba kontroli na miejscu realizacji inwestycji.
W nowej odsłonie programu „Czyste powietrze” obowiązywać będą zasady:
- podniesienie standardu energetycznego domu będzie wymogiem,
- zmiany wyeliminują praktyki dotyczące przepisywania domów pod dotacje czy zawyżania kosztów,
- stworzony zostanie system operatorów, którzy będą pomagać Polkom i Polakom od momentu projektu przez cały proces realizacji,
- nowym wymogiem w programie ma być również OC wykonawcy.
Program w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania. Niezmiennie celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Zmienią się zasady przyznawania dotacji, tak by najwyższa pomoc efektywnie trafiała do najuboższych gospodarstw domowych.