Wyjazd integracyjny seniorów

W dniach 25-27 czerwca 2019 r. odbył się wyjazd integracyjny seniorów z gminy Goworowo połączony z warsztatem profilaktycznym zatytułowanym „Współczesne zagrożenia uzależnieniami”. W wyjeździe udział wzięli  przedstawiciele Klubów Seniora funkcjonujących na terenie Gminy Goworowo tj. „Jesienne Kwiaty” z Goworowa, „Rozmaryn” i „Szlachetne Serca” z Kunina oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Lipianki.

Pierwszego dnia uczestnicy dotarli autokarem do miejscowości Buczyniec, skąd statkiem przez kanał Elbląski dopłynęli do Elbląga. W miłej atmosferze przez kilka godzin rejsu podziwiali otaczającą ich przyrodę. W Elblągu wspólnie zwiedzali pięknie odrestaurowane Stare Miasto.

Następnego dnia celem podróży Seniorów było miasto Frombork, przepiękna Katedra, Muzeum Kopernika oraz wieża widokowa. Po powrocie do Braniewa, gdzie uczestnicy wycieczki mieli zapewniony nocleg, odbył się warsztat profilaktyczny skoncentrowany na przybliżeniu zagrożeń, jakie niosą za sobą uzależnienia. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Janusz Świderski wraz z Koordynatorem Pracy Socjalnej Panią Hanną Siekierską przedstawili zagrożenia związane z uzależnieniami ze szczególny zwróceniem uwagi na wnuki, które często dorastają z dziadkami. W dobie bardzo łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju środków odurzających, narkotyków, alkoholu czy dopalaczy prowadzący starali się uwrażliwić uczestników szkolenia na to jak zachowują się ich bliscy, co przynoszą ze sobą do domu, na jakie zachowania szczególnie warto zwrócić uwagę. Podczas szkolenia zostały zaprezentowane z pozoru najzwyklejsze przedmioty użytku codziennego, które po lekkiej modyfikacji mogą posłużyć jako instrumenty do palenia marihuany czy innych środków odurzających. Każdy z Klubów Seniora dostał materiały szkoleniowe, które pozwolą dokładnie zapoznać się z zagrożeniami jakie niosą za sobą substancje uzależniające. Zaprezentowano również materiały z kampanii prowadzonej przez GOPS i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pt. „Dopalacze-powiedz stop” oraz „Przeciw pijanym kierowcom”.

Trzeciego dnia w drodze powrotnej do Goworowa uczestnicy wycieczki mieli okazję odwiedzić Ekologiczną Kozią Farmę w miejscowości Złotna. Po degustacji koziego mleka i pysznych serów udali się do Sanktuarium Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. Wspólna modlitwa była doskonałym zwieńczeniem trzydniowego obcowania z polską przyrodą i historią.

Wyjazd został sfinansowany ze środków przeznaczonych na aktywizację osób starszych, funduszu alkoholowego Gminy Goworowo oraz wkładu własnego uczestników wycieczki.

Wyjazd integracyjny seniorów
Skip to content